Štěně s PP nebo bez?

S pp nebo bez?

 

Zda si pořídit čivavku s průkazem původu nebo bez něj, je asi první věc, nad kterou uvažujete.

Je ale těžké paušalizovat a bylo by naopak snadné, napsat Vám sem univerzální radu - "Kupte si čivavu s PP! Jen to vám zaručí, že ze štěněte vyroste krásný, typový, čistokrevný a zdravý pejsek..." Takovou jistotu Vám bohužel nikdy nikdo dát nemůže, protože příroda je někdy nevyzpytatelná a není vždy pravidlem, že se po nádherných rodičích šampionech narodí potomek stejných kvalit. Ale dovolím si tvrdit, že co se týká exteriéru a v poslední době i zdraví, jde úroveň čivav v ČR stále nahoru. Řada chovatelských stanic se skutečně snaží trvale zlepšovat kvalitu plemene a dělají pro to opravdu hodně - importují štěňtka i dospělé psy ze zahraničí, pečlivě vybírají krycí pejsky ( a za krytí občas zaplatí až neuvěřitelné částky ),svým čivavám dělají i nepovinné zdravotní testy a majitelům svých odchovů nabízejí nadstandartní chovatelský servis.

 

Z mého pohledu - je to vše prostě jen o lidech. Ať už zvolíte chovatele s pp či bez, můžete narazit jak na slušného a férového člověka, tak na jeho pravý opak. No a od toho se pak bude odvíjet i to ostatní... Z hlediska čistokrevnosti jsem ale jednoznačně pro papírové štěňátko. On se totiž nějaký ten přikřížený papilon nebo trpasličí špic pozná dost těžko, vzhledově i povahově se ale v době růstu štěněte podle Murphyho zákonů projeví právě u toho vašeho... A i slušný chovatel bez pp nemusí vždy vědět, po jakých předcích jeho fenečka či krycí pes jsou.

Jestli jste tedy jednoznačně rozhodnuti, že chcete čivavku čistokrevnou a typovou ( a v neposlední řadě i s pravou čivaví povahou - to je totiž také vysoce dědičná záležitost ), je podle mne skutečně lepší volba, koupě štěněte s pp. Budete si moci prohlédnout, jak vypadali předkové až několik generací dozadu. Navíc pro Vaše ujištění o původu štěněte hraje i fakt, že od 1. 1. 2009 mají chovatelé novou povinnost - nechat odebrat bonitované čivavce vzorek DNA ( provádí veterinární lékař tyčinkou, kterou setře pár kožních buněk zevnitř tlamky ). Takže se již nemůže stát, že by rodiče Vašeho štěněte neseděli s těmi, kteří budou uvedeni v jeho rodokmenu. Navíc je pro řadu chovatelů také otázkou cti a prestiže, aby z jimi odchovaných štěňat vyrostly krásné a zdravé čivavy, se kterými budou páníčci spokojeni. Chovatelský servis totiž často přeroste ve vzájemné přátelství a nakonec bývají často chovatel a majitelé jeho odchovů tak říkajíc "jedna velká rodina". :-)

Na závěr bych ještě chtěla poznamenat, že průkaz původu je vlastně také prostředek, který Vám otevírá dveře, dává Vám možnost volby, ale k ničemu Vás nezavazuje. Můžete ( ale také nemusíte ) se zúčastnit jakékoli výstavy a třeba Vás vystavování nadchne. A je i dost možné, že si mezi vystavovateli uděláte přátele a nakonec zatoužíte i po tom, založit si vlastní chovatelskou stanici a začít se chovu tohoto skvělého plemene věnovat také.