Výběr plemene

Výběr plemene

 

Poradit, jak si vybrat správné plemeno psa, není nijak jednoduché. Každé je totiž něčím krásné, zajímavé, jedinečné, ale člověk nemůže mít všechno. Vybrat si musí. Většina lidí, kteří teprve se psy začínají, sáhne nejdříve po nějaké psí encyklopedii a vybere si pejska tam, protože pesan na fotce vypadá super a přesně takového chtějí mít doma. Ale v podobných encyklopediích se toho člověk dozví jen málo o povaze nebo třeba temperamentu psa, většinou také chybí info o častých dědičných onemocněních plemene. Přitom zdraví a povaha psa jsou přece to nejdůležitější.

Člověk si pořizuje psa na celou dobu jeho života, což je v průměru aspoň takových 15 let a je nutné, zajistit mu vše, co potřebuje. Lásku, péči, věnovat mu dost času na venčení a procházky, cvičit ho a vychovávat, hrát si s ním... Pořízením psa se změní život novému páníčku doslova od základů. Ale pokud se člověk rozhodne, že toto všechno chce podstoupit, dostane se mu nemalé odměny v podobě nerozlučného psího kamaráda, který se na Vás nikdy nebude zlobit, bude Vás mít rád kdykoliv a kdekoliv a třeba i když mu zrovna budete hubovat. Neznám lepšího pomocníka ke zlepšení nálady, než je domácí psí uvítací výbor. Pes navíc zbaví člověka samoty, působí jako životabudič.

Ale toto všechno je možné jen, pokud si vyberete správné plemeno. Není možné, vybírat si štěňátko podle toho, jak krásně kouká a jak je roztomilé. Neodolatelná jsou totiž všechna štěňátka. Každý člověk je jiný a pes se mu musí temperamentem a povahou trochu podobat, aby si plně vyhovovali. Není možné, aby si třeba starší paní v důchodu pořídila velkého psa aktivního plemene, protože jejich nároky, třeba jen na procházky, jsou prostě rozdílné. A to i přes to, že se takové paní opravdu moc líbí např. husky pro jeho krásné modré oči a výraz něžného medvídka. Takový pes potřebuje denně spoustu pohybu a pořádnou výchovu. Naproti tomu třeba buldočkovi by mohly procházky v pomalejším tempu docela vyhovovat. Tím ovšem nechci v žádném případě napsat, že malý pes nepotřebuje pohyb. Důkazem jsou naše čivavy, kterým nedělá problém třeba 10 km dlouhá procházka…

Účel, pro který si člověk psa pořizuje, je také velmi důležitý. Společníkem může být každý pes, ale ne každý je vhodný pro ostrahu objektu nebo třeba pro lovecké účely. Na toto by budoucí majitel také neměl zapomínat.

Při výběru správného plemene je vhodné projít co nejvíce dostupných informací. V současné době internetu to není nic složitého, ale kvalitní knížka je také cenným zdrojem. A je důležité číst nejen pochvalné informace od chovatelů předvybraného plemene. Je taky velmi vhodné najít i názory negativní, třeba v různých diskuzích. Tak se o plemenu dozvíte asi nejvíc. Představu si můžete udělat i na výstavě psů, kde uvidíte spoustu psů na živo a páníčci Vám určitě dovolí, psíky si pohladit a něco Vám o nich poví

Pokud se vám vybrané plemeno, na základně nasbíraných informací, líbí a chcete jej domů, je pomalu na čase začít shánět vhodného chovatele. Nejlepší je třeba nezávazná návštěva u něj doma, protože poznáte psy osobně, chovatel vám jistě rád odpoví na všechny vaše otázky. Jestliže z návštěvy chovatele odcházíte nadšeni, máte vyhráno. Dané plemeno vám bude jistě skvělým společníkem a bude se k vám hodit.

Pokud jste dosud pejska neměli a neřešili jste, jaké plemeno vybrat, snad jsem vám nyní trochu pomohla, jak při výběru plemene postupovat.